
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 9 in (229 mm) |
| Rear Travel | 9 in (229 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Front Tire | 140/75-R17 |
| Rear Tire | 200/55-R17 |
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 27.8" w x 45.7" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Seat Height | 25 in (635 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 690 lbs (313 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2024 Yamaha YZF R7 use?
A 2024 Yamaha YZF R7 uses Gasoline.
What is the 2024 Yamaha YZF R7 fuel capacity?
A 2024 Yamaha YZF R7 has the fuel capacity of 3 gallons.
How much horsepower does a 2024 Yamaha YZF R7 have?
A 2024 Yamaha YZF R7 has 75 horsepower.
How much torque does a 2024 Yamaha YZF R7 have?
A 2024 Yamaha YZF R7 has 68 lb-ft torque.
What engine does the 2024 Yamaha YZF R7 have?
The 2024 Yamaha YZF R7 is equipped with a 689cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Yamaha YZF R7?
The 2024 Yamaha YZF R7 has a wheelbase of 54.9.
What type of engine does the 2024 Yamaha YZF R7 have?
The 2024 Yamaha YZF R7 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Automatic climate control?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Backup camera?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Heated seats?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Apple CarPlay?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Android Auto?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Bluetooth?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Keyless entry?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Push start?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Push start.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Navigation?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Leather seats?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Wireless phone charging?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Wifi hotspot?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Third row seats?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Tow package?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Head up display?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Cooled seats?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Cooled seats.
