
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system |
| Rear Suspension | Pro Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with remote-controlled spring preload adjustment |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 3.2 in (81 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. CBS three-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. CBS three-piston calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 120/70-18 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 50" w x 71.2" h |
| Rake / Trail | 31° / 5" |
| Wheelbase | 62 in (1,575 mm) |
| Seat Height | 29.1 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Seating Capacity | 3 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 546.7 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED Head Lights & Tail Lights, Front & Rear LED Accent Lights, Illuminated In-Cab Controls |
| Instrumentation | RIDE COMMAND 7 Glove-Touch Display: Digital Instrumentation, Built-In GPS, Group ride (cell-based or GPS based), Topographic Mapping, Bluetooth & USB Smartphone Connectivity, AM/FM & Weather Radio, In-Vehicle Communications Capable With Optional Sena Headsets Speedometer, Odometer, Tripmeter, Tachometer, Coolant Temperature, Volt Meter, Hour Meter, Service Indicator, Clock, Gear Indicator, Fuel Gauge, Hi-Temp Light, Seatbelt Reminder Light, Fault Code Display, DC Outlet, Ambient Temp, Rockford Fosgate Stage 3 Audio (Including 2 Front & 2 Rear Co-axial Speakers and External 400W Amp) |
| Warranty | Three Years. Unlimited milage. Transferable. |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2024 Yamaha XMAX use?
A 2024 Yamaha XMAX uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Yamaha XMAX have?
The 2024 Yamaha XMAX has a drivetrain.
What engine does the 2024 Yamaha XMAX have?
The 2024 Yamaha XMAX is equipped with a 292cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 Yamaha XMAX have?
The 2024 Yamaha XMAX is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 Yamaha XMAX?
The 2024 Yamaha XMAX has floorplan Base.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Automatic climate control?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Backup camera?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Heated seats?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Apple CarPlay?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Android Auto?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Bluetooth?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Keyless entry?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Push start?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Push start.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Navigation?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Leather seats?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Wireless phone charging?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Wifi hotspot?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Third row seats?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Tow package?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Head up display?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Cooled seats?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Cooled seats.
