
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Gearbox | 5-speed |
| Clutch | 2 x wet, multiplate dual clutch transmission |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 2.9 in (74 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 90/90-18 |
| Rear Tire | 130/90-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 30° / 4" |
| Wheelbase | 57.1 in (1,450 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (325 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 2.6 gal (9.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 546.7 lbs |
Lights & Safety
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 36 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
What type of fuel does a 2024 Yamaha XMAX use?
A 2024 Yamaha XMAX uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Yamaha XMAX have?
The 2024 Yamaha XMAX has a drivetrain.
What engine does the 2024 Yamaha XMAX have?
The 2024 Yamaha XMAX is equipped with a 292cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 Yamaha XMAX have?
The 2024 Yamaha XMAX is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 Yamaha XMAX?
The 2024 Yamaha XMAX has floorplan Base.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Automatic climate control?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Backup camera?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Heated seats?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Apple CarPlay?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Android Auto?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Bluetooth?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Keyless entry?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Push start?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Push start.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Navigation?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Leather seats?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Wireless phone charging?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Wifi hotspot?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Third row seats?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Tow package?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Head up display?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Yamaha XMAX have Cooled seats?
No, the 2024 Yamaha XMAX is not equipped with Cooled seats.
