
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, multi-plate type, SCAS-equipped |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Brembo 4-piston. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Nissin 1-piston. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 110/80-14 |
| Rear Tire | 130/70-13 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.9" w x 85.8" l x 45.9" h |
| Seat Height | 31.5 in |
| Rake / Trail | 26° / 3" |
| Wheelbase | 52.1 in (1,323 mm) |
| Ground Clearance | 6.5 in (165 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 2.1 gal (8 L) |
Weights
| Dry Weight | 294 lbs (133.4 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2024 Suzuki Hayabusa use?
A 2024 Suzuki Hayabusa uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2024 Suzuki Hayabusa fuel capacity?
A 2024 Suzuki Hayabusa has the fuel capacity of 5 gallons.
What drivetrain does the 2024 Suzuki Hayabusa have?
The 2024 Suzuki Hayabusa has a drivetrain.
What transmission does the 2024 Suzuki Hayabusa have?
The 2024 Suzuki Hayabusa has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2024 Suzuki Hayabusa have?
The 2024 Suzuki Hayabusa is equipped with a 1340cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Suzuki Hayabusa?
The 2024 Suzuki Hayabusa has a wheelbase of 58.3.
What type of engine does the 2024 Suzuki Hayabusa have?
The 2024 Suzuki Hayabusa is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2024 Suzuki Hayabusa cooled?
The 2024 Suzuki Hayabusa is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2024 Suzuki Hayabusa have?
The 2024 Suzuki Hayabusa is equipped with a Injection. Fuel injection with Ride-by-Wire throttle bodies fuel system.
What type of starter does the 2024 Suzuki Hayabusa have?
The 2024 Suzuki Hayabusa is equipped with a Electric starter.
What is the 2024 Suzuki Hayabusa compression ratio?
The 2024 Suzuki Hayabusa has a compression ratio of 12.5:1.
What type of front brakes does the 2024 Suzuki Hayabusa have?
The 2024 Suzuki Hayabusa is equipped with Double disc. ABS. Brembo 4-piston. front brakes.
What type of rear brakes does the 2024 Suzuki Hayabusa have?
The 2024 Suzuki Hayabusa is equipped with Single disc. ABS. Nissin 1-piston. rear brakes.
What is the floorplan of the 2024 Suzuki Hayabusa?
The 2024 Suzuki Hayabusa has floorplan GSX1300RRM4.
Does the 2024 Suzuki Hayabusa have Automatic climate control?
No, the 2024 Suzuki Hayabusa is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Suzuki Hayabusa have Backup camera?
No, the 2024 Suzuki Hayabusa is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Suzuki Hayabusa have Heated seats?
No, the 2024 Suzuki Hayabusa is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Suzuki Hayabusa have Apple CarPlay?
No, the 2024 Suzuki Hayabusa is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Suzuki Hayabusa have Android Auto?
No, the 2024 Suzuki Hayabusa is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Suzuki Hayabusa have Bluetooth?
No, the 2024 Suzuki Hayabusa is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Suzuki Hayabusa have Keyless entry?
No, the 2024 Suzuki Hayabusa is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Suzuki Hayabusa have Push start?
No, the 2024 Suzuki Hayabusa is not equipped with Push start.
Does the 2024 Suzuki Hayabusa have Navigation?
No, the 2024 Suzuki Hayabusa is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Suzuki Hayabusa have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Suzuki Hayabusa is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Suzuki Hayabusa have Leather seats?
No, the 2024 Suzuki Hayabusa is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Suzuki Hayabusa have Wireless phone charging?
No, the 2024 Suzuki Hayabusa is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Suzuki Hayabusa have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Suzuki Hayabusa is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Suzuki Hayabusa have Wifi hotspot?
No, the 2024 Suzuki Hayabusa is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Suzuki Hayabusa have Third row seats?
No, the 2024 Suzuki Hayabusa is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Suzuki Hayabusa have Tow package?
No, the 2024 Suzuki Hayabusa is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Suzuki Hayabusa have Head up display?
No, the 2024 Suzuki Hayabusa is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Suzuki Hayabusa have Cooled seats?
No, the 2024 Suzuki Hayabusa is not equipped with Cooled seats.
