
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 4.5 in (114 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 79" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 12 / Limited |
What type of fuel does a 2024 Segway Powersports use?
A 2024 Segway Powersports uses Gasoline.
What is the 2024 Segway Powersports fuel capacity?
A 2024 Segway Powersports has the fuel capacity of 13 gallons.
How much horsepower does a 2024 Segway Powersports have?
A 2024 Segway Powersports has 105 horsepower.
What engine does the 2024 Segway Powersports have?
The 2024 Segway Powersports is equipped with a Parallel Twin engine.
What type of engine does the 2024 Segway Powersports have?
The 2024 Segway Powersports is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Segway Powersports have Automatic climate control?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Segway Powersports have Backup camera?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Segway Powersports have Heated seats?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Segway Powersports have Apple CarPlay?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Segway Powersports have Android Auto?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Segway Powersports have Bluetooth?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Segway Powersports have Keyless entry?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Segway Powersports have Push start?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Push start.
Does the 2024 Segway Powersports have Navigation?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Segway Powersports have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Segway Powersports have Leather seats?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Segway Powersports have Wireless phone charging?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Segway Powersports have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Segway Powersports have Wifi hotspot?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Segway Powersports have Third row seats?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Segway Powersports have Tow package?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Segway Powersports have Head up display?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Segway Powersports have Cooled seats?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Cooled seats.

