
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | KYB 43mm inverted front fork with adjustable rebound and preload |
| Rear Suspension | Horizontal back-link shock with adjustable rebound damping and adjustable spring preload, remote preload adjuster |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Petal discs. Dual opposed 4-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Petal disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 35.6" w x 61.2" h |
| Rake / Trail | 27° / 4" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,520 mm) |
| Seat Height | 33.3 in (845 mm) |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
| Warranty | 24 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS use?
A 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS fuel capacity?
A 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS have?
The 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS has a drivetrain.
What engine does the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS have?
The 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS is equipped with a 399cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS?
The 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS has a wheelbase of 54.3.
What type of engine does the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS have?
The 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS have Push start?
No, the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS is not equipped with Cooled seats.
