
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm inverted fork with rebound damping and spring preload adjustability |
| Rear Suspension | Horizontal back-link, stepless rebound damping, adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax tires |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.1" w x 44.8" h |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Rake / Trail | 109° / 4" |
| Wheelbase | 57.1 in (1,450 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17.03 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 467.5 lbs (212.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2023 Yamaha MT 09 use?
A 2023 Yamaha MT 09 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2023 Yamaha MT 09 fuel capacity?
A 2023 Yamaha MT 09 has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2023 Yamaha MT 09 have?
The 2023 Yamaha MT 09 has a drivetrain.
What transmission does the 2023 Yamaha MT 09 have?
The 2023 Yamaha MT 09 has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2023 Yamaha MT 09 have?
The 2023 Yamaha MT 09 is equipped with a 890cc 4-stroke I3 engine.
What is the wheelbase of the 2023 Yamaha MT 09?
The 2023 Yamaha MT 09 has a wheelbase of 56.3.
What type of engine does the 2023 Yamaha MT 09 have?
The 2023 Yamaha MT 09 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2023 Yamaha MT 09 have Automatic climate control?
No, the 2023 Yamaha MT 09 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Yamaha MT 09 have Backup camera?
No, the 2023 Yamaha MT 09 is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Yamaha MT 09 have Heated seats?
No, the 2023 Yamaha MT 09 is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Yamaha MT 09 have Apple CarPlay?
No, the 2023 Yamaha MT 09 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Yamaha MT 09 have Android Auto?
No, the 2023 Yamaha MT 09 is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Yamaha MT 09 have Bluetooth?
No, the 2023 Yamaha MT 09 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Yamaha MT 09 have Keyless entry?
No, the 2023 Yamaha MT 09 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Yamaha MT 09 have Push start?
No, the 2023 Yamaha MT 09 is not equipped with Push start.
Does the 2023 Yamaha MT 09 have Navigation?
No, the 2023 Yamaha MT 09 is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Yamaha MT 09 have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Yamaha MT 09 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Yamaha MT 09 have Leather seats?
No, the 2023 Yamaha MT 09 is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Yamaha MT 09 have Wireless phone charging?
No, the 2023 Yamaha MT 09 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Yamaha MT 09 have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Yamaha MT 09 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Yamaha MT 09 have Wifi hotspot?
No, the 2023 Yamaha MT 09 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Yamaha MT 09 have Third row seats?
No, the 2023 Yamaha MT 09 is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Yamaha MT 09 have Tow package?
No, the 2023 Yamaha MT 09 is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Yamaha MT 09 have Head up display?
No, the 2023 Yamaha MT 09 is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Yamaha MT 09 have Cooled seats?
No, the 2023 Yamaha MT 09 is not equipped with Cooled seats.
