
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Lay-down offset rear shock with linkage and adjustable preload |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Twin-piston caliper, optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper, optional ABS |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34.6" w x 90.9" l x 43.3" h |
| Seat Height | 27.8 in |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe use?
A 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe fuel capacity?
A 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have?
The 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe has a drivetrain.
What transmission does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have?
The 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have?
The 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is equipped with a 649cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe?
The 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe has a wheelbase of 62.
What type of engine does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have?
The 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe cooled?
The 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have?
The 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is equipped with a Injection. DFI with two 38mm throttle bodies, with sub-throttles fuel system.
What type of starter does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have?
The 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is equipped with a Electric starter.
What is the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe compression ratio?
The 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe has a compression ratio of 10.8:1.
What type of front brakes does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have?
The 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is equipped with Double disc. Twin-piston caliper, optional ABS front brakes.
What type of rear brakes does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have?
The 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is equipped with Single disc. Single-piston caliper, optional ABS rear brakes.
What is the floorplan of the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe?
The 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe has floorplan EN650LPFNL.
Does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have Automatic climate control?
No, the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have Backup camera?
No, the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have Heated seats?
No, the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have Apple CarPlay?
No, the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have Android Auto?
No, the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have Bluetooth?
No, the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have Keyless entry?
No, the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have Push start?
No, the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Push start.
Does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have Navigation?
No, the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have Leather seats?
No, the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have Wireless phone charging?
No, the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have Wifi hotspot?
No, the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have Third row seats?
No, the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have Tow package?
No, the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have Head up display?
No, the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe have Cooled seats?
No, the 2023 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Cooled seats.
