
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Belt (final drive) |
| Clutch | Wet, multi-plate type, SCAS-equipped |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Sealed Oil Bath Multi-Disc |
Tires
| Wheels | Seven-spoke cast-aluminum-alloy |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 62.6" w x 125.4" l x 80.5" h |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.3 in (1,480 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5.3 gal (20 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 820.1 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2023 Kawasaki Teryx4 S LE use?
A 2023 Kawasaki Teryx4 S LE uses Gasoline with fuel tank capacity up to 8 gallons.
What is the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE fuel capacity?
A 2023 Kawasaki Teryx4 S LE has the fuel capacity of 8 gallons.
What drivetrain does the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE have?
The 2023 Kawasaki Teryx4 S LE has a drivetrain.
What type of engine does the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE have?
The 2023 Kawasaki Teryx4 S LE is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE cooled?
The 2023 Kawasaki Teryx4 S LE is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE have?
The 2023 Kawasaki Teryx4 S LE is equipped with a Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE have?
The 2023 Kawasaki Teryx4 S LE is equipped with a Electric starter.
What is the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE compression ratio?
The 2023 Kawasaki Teryx4 S LE has a compression ratio of 10.7:1.
What type of front brakes does the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE have?
The 2023 Kawasaki Teryx4 S LE is equipped with Dual Hydraulic Disc front brakes.
What type of rear brakes does the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE have?
The 2023 Kawasaki Teryx4 S LE is equipped with Sealed Oil Bath Multi-Disc rear brakes.
What is the floorplan of the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE?
The 2023 Kawasaki Teryx4 S LE has floorplan KRT800JPFAL.
Does the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE have Automatic climate control?
No, the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE have Backup camera?
No, the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE have Heated seats?
No, the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE have Apple CarPlay?
No, the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE have Android Auto?
No, the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE have Bluetooth?
No, the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE have Keyless entry?
No, the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE have Push start?
No, the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Push start.
Does the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE have Navigation?
No, the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE have Leather seats?
No, the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE have Wireless phone charging?
No, the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE have Wifi hotspot?
No, the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE have Third row seats?
No, the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE have Tow package?
No, the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE have Head up display?
No, the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE have Cooled seats?
No, the 2023 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Cooled seats.
