
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Twin-piston caliper, optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper, optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.6" w x 58.1" h |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 27.8 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 591.7 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2022 Triumph Tiger 660 Sport use?
A 2022 Triumph Tiger 660 Sport uses Gasoline.
What drivetrain does the 2022 Triumph Tiger 660 Sport have?
The 2022 Triumph Tiger 660 Sport has a drivetrain.
What engine does the 2022 Triumph Tiger 660 Sport have?
The 2022 Triumph Tiger 660 Sport is equipped with a 660cc 4-stroke I3 engine.
What type of engine does the 2022 Triumph Tiger 660 Sport have?
The 2022 Triumph Tiger 660 Sport is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2022 Triumph Tiger 660 Sport?
The 2022 Triumph Tiger 660 Sport has floorplan #TIGERSPORT660.
Does the 2022 Triumph Tiger 660 Sport have Automatic climate control?
No, the 2022 Triumph Tiger 660 Sport is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 Triumph Tiger 660 Sport have Backup camera?
No, the 2022 Triumph Tiger 660 Sport is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 Triumph Tiger 660 Sport have Heated seats?
No, the 2022 Triumph Tiger 660 Sport is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 Triumph Tiger 660 Sport have Apple CarPlay?
No, the 2022 Triumph Tiger 660 Sport is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 Triumph Tiger 660 Sport have Android Auto?
No, the 2022 Triumph Tiger 660 Sport is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 Triumph Tiger 660 Sport have Bluetooth?
No, the 2022 Triumph Tiger 660 Sport is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 Triumph Tiger 660 Sport have Keyless entry?
No, the 2022 Triumph Tiger 660 Sport is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 Triumph Tiger 660 Sport have Push start?
No, the 2022 Triumph Tiger 660 Sport is not equipped with Push start.
Does the 2022 Triumph Tiger 660 Sport have Navigation?
No, the 2022 Triumph Tiger 660 Sport is not equipped with Navigation.
Does the 2022 Triumph Tiger 660 Sport have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 Triumph Tiger 660 Sport is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 Triumph Tiger 660 Sport have Leather seats?
No, the 2022 Triumph Tiger 660 Sport is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 Triumph Tiger 660 Sport have Wireless phone charging?
No, the 2022 Triumph Tiger 660 Sport is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 Triumph Tiger 660 Sport have Adaptive cruise control?
No, the 2022 Triumph Tiger 660 Sport is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 Triumph Tiger 660 Sport have Wifi hotspot?
No, the 2022 Triumph Tiger 660 Sport is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 Triumph Tiger 660 Sport have Third row seats?
No, the 2022 Triumph Tiger 660 Sport is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 Triumph Tiger 660 Sport have Tow package?
No, the 2022 Triumph Tiger 660 Sport is not equipped with Tow package.
Does the 2022 Triumph Tiger 660 Sport have Head up display?
No, the 2022 Triumph Tiger 660 Sport is not equipped with Head up display.
Does the 2022 Triumph Tiger 660 Sport have Cooled seats?
No, the 2022 Triumph Tiger 660 Sport is not equipped with Cooled seats.
