
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | PASC™ antihopping clutch, mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | WP APEX 43 |
| Rear Suspension | WP APEX - Monoshock |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 29/9-14 |
| Rear Tire | 29/11-14 |
| Wheels | Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 132" l x 65.7" h |
| Seat Height | 32.4 in |
| Rake / Trail | 32.1° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Ground Clearance | 4.8 in (122 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 341.7 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2022 KTM RC 390 use?
A 2022 KTM RC 390 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2022 KTM RC 390 fuel capacity?
A 2022 KTM RC 390 has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2022 KTM RC 390 have?
The 2022 KTM RC 390 has a drivetrain.
What transmission does the 2022 KTM RC 390 have?
The 2022 KTM RC 390 has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2022 KTM RC 390 have?
The 2022 KTM RC 390 is equipped with a 373cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2022 KTM RC 390?
The 2022 KTM RC 390 has a wheelbase of 52.8.
What type of engine does the 2022 KTM RC 390 have?
The 2022 KTM RC 390 is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2022 KTM RC 390 cooled?
The 2022 KTM RC 390 is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2022 KTM RC 390 have?
The 2022 KTM RC 390 is equipped with a Injection fuel system.
What type of starter does the 2022 KTM RC 390 have?
The 2022 KTM RC 390 is equipped with a Electric starter.
What is the 2022 KTM RC 390 compression ratio?
The 2022 KTM RC 390 has a compression ratio of 14.5:1.
What type of front brakes does the 2022 KTM RC 390 have?
The 2022 KTM RC 390 is equipped with Single disc. ABS. Four-piston calipers. front brakes.
What type of rear brakes does the 2022 KTM RC 390 have?
The 2022 KTM RC 390 is equipped with Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. rear brakes.
What is the floorplan of the 2022 KTM RC 390?
The 2022 KTM RC 390 has floorplan F5375V2.
Does the 2022 KTM RC 390 have Automatic climate control?
No, the 2022 KTM RC 390 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 KTM RC 390 have Backup camera?
No, the 2022 KTM RC 390 is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 KTM RC 390 have Heated seats?
No, the 2022 KTM RC 390 is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 KTM RC 390 have Apple CarPlay?
No, the 2022 KTM RC 390 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 KTM RC 390 have Android Auto?
No, the 2022 KTM RC 390 is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 KTM RC 390 have Bluetooth?
No, the 2022 KTM RC 390 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 KTM RC 390 have Keyless entry?
No, the 2022 KTM RC 390 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 KTM RC 390 have Push start?
No, the 2022 KTM RC 390 is not equipped with Push start.
Does the 2022 KTM RC 390 have Navigation?
No, the 2022 KTM RC 390 is not equipped with Navigation.
Does the 2022 KTM RC 390 have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 KTM RC 390 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 KTM RC 390 have Leather seats?
No, the 2022 KTM RC 390 is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 KTM RC 390 have Wireless phone charging?
No, the 2022 KTM RC 390 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 KTM RC 390 have Adaptive cruise control?
No, the 2022 KTM RC 390 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 KTM RC 390 have Wifi hotspot?
No, the 2022 KTM RC 390 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 KTM RC 390 have Third row seats?
No, the 2022 KTM RC 390 is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 KTM RC 390 have Tow package?
No, the 2022 KTM RC 390 is not equipped with Tow package.
Does the 2022 KTM RC 390 have Head up display?
No, the 2022 KTM RC 390 is not equipped with Head up display.
Does the 2022 KTM RC 390 have Cooled seats?
No, the 2022 KTM RC 390 is not equipped with Cooled seats.
