
Drivetrain
| Transmission | AUTOMATIC |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Six-speed manual with slipper clutch |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single 296mm disc |
| Rear Braking System | Single 240mm disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.6" w x 42.1" h |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 27.2 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | Duration: Transferable, one year included, unlimited-mileage limited warranty |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2022 Honda Shadow Phantom use?
A 2022 Honda Shadow Phantom uses Gasoline.
What is the 2022 Honda Shadow Phantom fuel capacity?
A 2022 Honda Shadow Phantom has the fuel capacity of 4 gallons.
What engine does the 2022 Honda Shadow Phantom have?
The 2022 Honda Shadow Phantom is equipped with a 745cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2022 Honda Shadow Phantom?
The 2022 Honda Shadow Phantom has a wheelbase of 64.6.
What type of engine does the 2022 Honda Shadow Phantom have?
The 2022 Honda Shadow Phantom is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Automatic climate control?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Backup camera?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Heated seats?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Apple CarPlay?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Android Auto?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Bluetooth?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Keyless entry?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Push start?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Push start.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Navigation?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Navigation.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Leather seats?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Wireless phone charging?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Adaptive cruise control?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Wifi hotspot?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Third row seats?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Tow package?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Tow package.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Head up display?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Head up display.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Cooled seats?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Cooled seats.
