
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multiplate with coil springs |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 37mm fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single shock with five positions of spring preload adjustability |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 78.5" l x 44.1" h |
| Seat Height | 30.7 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2022 Honda CBR 300R Base use?
A 2022 Honda CBR 300R Base uses Gasoline with fuel tank capacity up to 3 gallons.
What is the 2022 Honda CBR 300R Base fuel capacity?
A 2022 Honda CBR 300R Base has the fuel capacity of 3 gallons.
What drivetrain does the 2022 Honda CBR 300R Base have?
The 2022 Honda CBR 300R Base has a drivetrain.
What transmission does the 2022 Honda CBR 300R Base have?
The 2022 Honda CBR 300R Base has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2022 Honda CBR 300R Base have?
The 2022 Honda CBR 300R Base is equipped with a 286cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2022 Honda CBR 300R Base?
The 2022 Honda CBR 300R Base has a wheelbase of 54.3.
What type of engine does the 2022 Honda CBR 300R Base have?
The 2022 Honda CBR 300R Base is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2022 Honda CBR 300R Base cooled?
The 2022 Honda CBR 300R Base is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2022 Honda CBR 300R Base have?
The 2022 Honda CBR 300R Base is equipped with a Injection. PGM-Fi, 38mm throttle body fuel system.
What type of starter does the 2022 Honda CBR 300R Base have?
The 2022 Honda CBR 300R Base is equipped with a Electric starter.
What is the 2022 Honda CBR 300R Base compression ratio?
The 2022 Honda CBR 300R Base has a compression ratio of 10.7:1.
What type of front brakes does the 2022 Honda CBR 300R Base have?
The 2022 Honda CBR 300R Base is equipped with Single disc. Optional ABS front brakes.
What type of rear brakes does the 2022 Honda CBR 300R Base have?
The 2022 Honda CBR 300R Base is equipped with Single disc. Optional ABS rear brakes.
Does the 2022 Honda CBR 300R Base have Automatic climate control?
No, the 2022 Honda CBR 300R Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 Honda CBR 300R Base have Backup camera?
No, the 2022 Honda CBR 300R Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 Honda CBR 300R Base have Heated seats?
No, the 2022 Honda CBR 300R Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 Honda CBR 300R Base have Apple CarPlay?
No, the 2022 Honda CBR 300R Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 Honda CBR 300R Base have Android Auto?
No, the 2022 Honda CBR 300R Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 Honda CBR 300R Base have Bluetooth?
No, the 2022 Honda CBR 300R Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 Honda CBR 300R Base have Keyless entry?
No, the 2022 Honda CBR 300R Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 Honda CBR 300R Base have Push start?
No, the 2022 Honda CBR 300R Base is not equipped with Push start.
Does the 2022 Honda CBR 300R Base have Navigation?
No, the 2022 Honda CBR 300R Base is not equipped with Navigation.
Does the 2022 Honda CBR 300R Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 Honda CBR 300R Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 Honda CBR 300R Base have Leather seats?
No, the 2022 Honda CBR 300R Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 Honda CBR 300R Base have Wireless phone charging?
No, the 2022 Honda CBR 300R Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 Honda CBR 300R Base have Adaptive cruise control?
No, the 2022 Honda CBR 300R Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 Honda CBR 300R Base have Wifi hotspot?
No, the 2022 Honda CBR 300R Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 Honda CBR 300R Base have Third row seats?
No, the 2022 Honda CBR 300R Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 Honda CBR 300R Base have Tow package?
No, the 2022 Honda CBR 300R Base is not equipped with Tow package.
Does the 2022 Honda CBR 300R Base have Head up display?
No, the 2022 Honda CBR 300R Base is not equipped with Head up display.
Does the 2022 Honda CBR 300R Base have Cooled seats?
No, the 2022 Honda CBR 300R Base is not equipped with Cooled seats.
