
Drivetrain
| Transmission | Belt (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic Fork. 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | Twin shocks. Premium Low Hand-Adjustable. |
| Front Travel | 6.2 in (157 mm) |
| Rear Travel | 6.6 in (168 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Front Tire | 2.75-21 |
| Rear Tire | 4.10-18 |
| Wheels | Wire spoked |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 95.7" length |
| Rake / Trail | 27.5° / 5" |
| Wheelbase | 54.3 in (1,379 mm) |
| Seat Height | 25.9 in |
| Ground Clearance | 8.3 in (211 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 2 gal (7.6 L) |
Weights
| Dry Weight | 820.1 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2022 Harley-Davidson Road Glide ST use?
A 2022 Harley-Davidson Road Glide ST uses Gasoline with fuel tank capacity up to 6 gallons.
What is the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST fuel capacity?
A 2022 Harley-Davidson Road Glide ST has the fuel capacity of 6 gallons.
What drivetrain does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have?
The 2022 Harley-Davidson Road Glide ST has a drivetrain.
What transmission does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have?
The 2022 Harley-Davidson Road Glide ST has a Belt (final drive) transmission.
What engine does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have?
The 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is equipped with a 1923cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST?
The 2022 Harley-Davidson Road Glide ST has a wheelbase of 64.
What type of engine does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have?
The 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST cooled?
The 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have?
The 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is equipped with a Injection. ESPFI fuel system.
What type of starter does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have?
The 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is equipped with a Electric starter.
What is the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST compression ratio?
The 2022 Harley-Davidson Road Glide ST has a compression ratio of 10.0:1.
What type of front brakes does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have?
The 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is equipped with Double disc. Optional ABS. 4-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have?
The 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is equipped with Single disc. Optional ABS. 4-piston rear brakes.
What is the floorplan of the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST?
The 2022 Harley-Davidson Road Glide ST has floorplan FLTRXST.
Does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have Automatic climate control?
No, the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have Backup camera?
No, the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have Heated seats?
No, the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have Apple CarPlay?
No, the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have Android Auto?
No, the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have Bluetooth?
No, the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have Keyless entry?
No, the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have Push start?
No, the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is not equipped with Push start.
Does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have Navigation?
No, the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is not equipped with Navigation.
Does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have Leather seats?
No, the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have Wireless phone charging?
No, the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have Adaptive cruise control?
No, the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have Wifi hotspot?
No, the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have Third row seats?
No, the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have Tow package?
No, the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is not equipped with Tow package.
Does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have Head up display?
No, the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is not equipped with Head up display.
Does the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST have Cooled seats?
No, the 2022 Harley-Davidson Road Glide ST is not equipped with Cooled seats.
