
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath, mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 7.8 in (198 mm) |
| Rear Travel | 8.2 in (208 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Sealed Oil Bath Multi-Disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 26/9-12 |
| Rear Tire | 26/11-12 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63.6" w x 74.8" h |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 1,627.3 lbs (738.1 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 6 / Limited |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2019 KTM Duke 790 use?
A 2019 KTM Duke 790 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2019 KTM Duke 790 have?
The 2019 KTM Duke 790 has a drivetrain.
What engine does the 2019 KTM Duke 790 have?
The 2019 KTM Duke 790 is equipped with a 799cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2019 KTM Duke 790 have?
The 2019 KTM Duke 790 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Automatic climate control?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Backup camera?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Backup camera.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Heated seats?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Heated seats.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Apple CarPlay?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Android Auto?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Android Auto.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Bluetooth?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Keyless entry?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Push start?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Push start.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Navigation?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Navigation.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Sunroof/moonroof?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Leather seats?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Leather seats.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Wireless phone charging?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Adaptive cruise control?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Wifi hotspot?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Third row seats?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Third row seats.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Tow package?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Tow package.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Head up display?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Head up display.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Cooled seats?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Cooled seats.
