
Drivetrain
| Transmission | 6-Speed |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.8 in (122 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 39.6" w x 58.3" h |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
What type of fuel does a 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT use?
A 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT uses Gasoline.
What is the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT fuel capacity?
A 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT has the fuel capacity of 5 gallons.
How much horsepower does a 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have?
A 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT has 48 horsepower.
How much torque does a 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have?
A 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT has 79 lb-ft torque.
What engine does the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have?
The 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is equipped with a 903cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT?
The 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT has a wheelbase of 64.8.
What type of engine does the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have?
The 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Automatic climate control?
No, the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Backup camera?
No, the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Backup camera.
Does the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Heated seats?
No, the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Heated seats.
Does the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Apple CarPlay?
No, the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Android Auto?
No, the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Android Auto.
Does the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Bluetooth?
No, the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Keyless entry?
No, the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Push start?
No, the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Push start.
Does the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Navigation?
No, the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Navigation.
Does the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Sunroof/moonroof?
No, the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Leather seats?
No, the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Leather seats.
Does the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Wireless phone charging?
No, the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Adaptive cruise control?
No, the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Wifi hotspot?
No, the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Third row seats?
No, the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Third row seats.
Does the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Tow package?
No, the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Tow package.
Does the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Head up display?
No, the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Head up display.
Does the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Cooled seats?
No, the 2019 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Cooled seats.
