
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
| Clutch | 2 x wet, multiplate dual clutch transmission |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted Showa SFF-BP telescopic fork with adjustable spring preload |
| Rear Suspension | Pro-Link single Showa shock with adjustable spring preload |
| Front Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single piston. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | 14 in. cast aluminum | Steering: Adjustable tilt steering |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 36.6" w x 53.9" h |
| Wheelbase | 60.4 in (1,535 mm) |
| Ground Clearance | 6.9 in (175 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Rake / Trail | 26.5° / 4" |
| Seat Height | 32.3 in (820 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Fuel Capacity | 5.39 gal (20.4 L) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Storage Capacity | 10.4 gal (39.5 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 900 pounds |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
Weights
| Dry Weight | 546.7 lbs (248 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Winch, Plow & LED Mounts, Premium Cut & Sew Seats with Contoured Seatbacks and Embroidered Polaris Branding, Polaris HD 4500 lb Synthetic Rope Winch with Autostop and Wireless Remote, Factory-Installed Poly Sport Roof, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (6 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet, USB Outlet |
| Lighting | Front lighting output 140 W LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10 A) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Warranty | Duration: Transferable, two years included, unlimited-mileage limited warranty |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2019 Kawasaki Teryx 4D LE use?
A 2019 Kawasaki Teryx 4D LE uses Gasoline.
What type of engine does the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE have?
The 2019 Kawasaki Teryx 4D LE is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE have Automatic climate control?
No, the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE have Backup camera?
No, the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE is not equipped with Backup camera.
Does the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE have Heated seats?
No, the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE is not equipped with Heated seats.
Does the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE have Apple CarPlay?
No, the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE have Android Auto?
No, the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE is not equipped with Android Auto.
Does the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE have Bluetooth?
No, the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE have Keyless entry?
No, the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE have Push start?
No, the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE is not equipped with Push start.
Does the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE have Navigation?
No, the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE is not equipped with Navigation.
Does the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE have Sunroof/moonroof?
No, the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE have Leather seats?
No, the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE is not equipped with Leather seats.
Does the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE have Wireless phone charging?
No, the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE have Adaptive cruise control?
No, the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE have Wifi hotspot?
No, the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE have Third row seats?
No, the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE is not equipped with Third row seats.
Does the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE have Tow package?
No, the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE is not equipped with Tow package.
Does the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE have Head up display?
No, the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE is not equipped with Head up display.
Does the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE have Cooled seats?
No, the 2019 Kawasaki Teryx 4D LE is not equipped with Cooled seats.
