
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | Shaft |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | in |
| Rear Travel | in |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment |
| Rear Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment and bottom-out control |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single disc with twin-piston caliper. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single disc with single-piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | |
| Rear Tire | |
| Front Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 5 in. (381 x 127 mm) |
| Rear Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 37.2" w x 44.2" h |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Seat Height | 28.9 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Storage Capacity | 2.1 gal (8.1 L) |
| Towing Capacity | 182 lbs (400 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Bed Capacity | 299 pounds |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 388 lbs |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display with keypad |
| Magneto | 1,700 W |
Lights & Safety
| Steering | Power: Gen 2 Tri-mode DPS High torque |
| Handlebars | Aluminum |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
| Cage Type | High strength (Dual phase) steel tubing and stampings |
What type of fuel does a 2018 Yamaha Bolt R-Spec use?
A 2018 Yamaha Bolt R-Spec uses Gasoline.
What is the 2018 Yamaha Bolt R-Spec fuel capacity?
A 2018 Yamaha Bolt R-Spec has the fuel capacity of 3 gallons.
What engine does the 2018 Yamaha Bolt R-Spec have?
The 2018 Yamaha Bolt R-Spec is equipped with a 942cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2018 Yamaha Bolt R-Spec?
The 2018 Yamaha Bolt R-Spec has a wheelbase of 61.8.
What type of engine does the 2018 Yamaha Bolt R-Spec have?
The 2018 Yamaha Bolt R-Spec is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2018 Yamaha Bolt R-Spec have Automatic climate control?
No, the 2018 Yamaha Bolt R-Spec is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2018 Yamaha Bolt R-Spec have Backup camera?
No, the 2018 Yamaha Bolt R-Spec is not equipped with Backup camera.
Does the 2018 Yamaha Bolt R-Spec have Heated seats?
No, the 2018 Yamaha Bolt R-Spec is not equipped with Heated seats.
Does the 2018 Yamaha Bolt R-Spec have Apple CarPlay?
No, the 2018 Yamaha Bolt R-Spec is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2018 Yamaha Bolt R-Spec have Android Auto?
No, the 2018 Yamaha Bolt R-Spec is not equipped with Android Auto.
Does the 2018 Yamaha Bolt R-Spec have Bluetooth?
No, the 2018 Yamaha Bolt R-Spec is not equipped with Bluetooth.
Does the 2018 Yamaha Bolt R-Spec have Keyless entry?
No, the 2018 Yamaha Bolt R-Spec is not equipped with Keyless entry.
Does the 2018 Yamaha Bolt R-Spec have Push start?
No, the 2018 Yamaha Bolt R-Spec is not equipped with Push start.
Does the 2018 Yamaha Bolt R-Spec have Navigation?
No, the 2018 Yamaha Bolt R-Spec is not equipped with Navigation.
Does the 2018 Yamaha Bolt R-Spec have Sunroof/moonroof?
No, the 2018 Yamaha Bolt R-Spec is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2018 Yamaha Bolt R-Spec have Leather seats?
No, the 2018 Yamaha Bolt R-Spec is not equipped with Leather seats.
Does the 2018 Yamaha Bolt R-Spec have Wireless phone charging?
No, the 2018 Yamaha Bolt R-Spec is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2018 Yamaha Bolt R-Spec have Adaptive cruise control?
No, the 2018 Yamaha Bolt R-Spec is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2018 Yamaha Bolt R-Spec have Wifi hotspot?
No, the 2018 Yamaha Bolt R-Spec is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2018 Yamaha Bolt R-Spec have Third row seats?
No, the 2018 Yamaha Bolt R-Spec is not equipped with Third row seats.
Does the 2018 Yamaha Bolt R-Spec have Tow package?
No, the 2018 Yamaha Bolt R-Spec is not equipped with Tow package.
Does the 2018 Yamaha Bolt R-Spec have Head up display?
No, the 2018 Yamaha Bolt R-Spec is not equipped with Head up display.
Does the 2018 Yamaha Bolt R-Spec have Cooled seats?
No, the 2018 Yamaha Bolt R-Spec is not equipped with Cooled seats.
