
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system, |
| Rear Suspension | Pro-Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with computer-controlled spring-preload adjustment with two memory presets |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Dual full-floating 296mm discs with CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. Single ventilated 316mm disc with CBS three-piston caliper |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 130/70-R18 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 54.7" w x 105.1" l x 56.3" h |
| Rake / Trail | 29.2° / 4" |
| Wheelbase | 66.5 in (1,689 mm) |
| Seat Height | 29.1 in (739 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6.6 gal (25 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 194 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Lighting | Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light, and speedometer and indicator lights |
| Instrumentation | Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, and low fuel lamp |
What type of fuel does a 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra use?
A 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra uses Gasoline.
What drivetrain does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have?
The 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra has a drivetrain.
What engine does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have?
The 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is equipped with a 1746cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have?
The 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra?
The 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra has floorplan FLHTCUTG.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Automatic climate control?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Backup camera?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Backup camera.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Heated seats?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Heated seats.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Apple CarPlay?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Android Auto?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Android Auto.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Bluetooth?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Bluetooth.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Keyless entry?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Keyless entry.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Push start?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Push start.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Navigation?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Navigation.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Sunroof/moonroof?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Leather seats?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Leather seats.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Wireless phone charging?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Adaptive cruise control?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Wifi hotspot?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Third row seats?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Third row seats.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Tow package?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Tow package.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Head up display?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Head up display.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Cooled seats?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Cooled seats.
