
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Front Tire | 24/8-12 |
| Rear Tire | 24/10-12 |
| Wheels | Steel |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 50" w x 72.4" h |
| Seat Height | 25.9 in (658 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.96 gal (15 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 820.1 lbs (372 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2016 Honda Pioneer 500 use?
A 2016 Honda Pioneer 500 uses Gasoline.
What is the 2016 Honda Pioneer 500 fuel capacity?
A 2016 Honda Pioneer 500 has the fuel capacity of 4 gallons.
What engine does the 2016 Honda Pioneer 500 have?
The 2016 Honda Pioneer 500 is equipped with a Single-Cylinder engine.
What type of engine does the 2016 Honda Pioneer 500 have?
The 2016 Honda Pioneer 500 is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2016 Honda Pioneer 500 cooled?
The 2016 Honda Pioneer 500 is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2016 Honda Pioneer 500 have?
The 2016 Honda Pioneer 500 is equipped with a Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2016 Honda Pioneer 500 have?
The 2016 Honda Pioneer 500 is equipped with a Electric starter.
What is the 2016 Honda Pioneer 500 compression ratio?
The 2016 Honda Pioneer 500 has a compression ratio of 9.5:1.
What type of front brakes does the 2016 Honda Pioneer 500 have?
The 2016 Honda Pioneer 500 is equipped with Dual Hydraulic Disc front brakes.
What type of rear brakes does the 2016 Honda Pioneer 500 have?
The 2016 Honda Pioneer 500 is equipped with Hydraulic Disc rear brakes.
Does the 2016 Honda Pioneer 500 have Automatic climate control?
No, the 2016 Honda Pioneer 500 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2016 Honda Pioneer 500 have Backup camera?
No, the 2016 Honda Pioneer 500 is not equipped with Backup camera.
Does the 2016 Honda Pioneer 500 have Heated seats?
No, the 2016 Honda Pioneer 500 is not equipped with Heated seats.
Does the 2016 Honda Pioneer 500 have Apple CarPlay?
No, the 2016 Honda Pioneer 500 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2016 Honda Pioneer 500 have Android Auto?
No, the 2016 Honda Pioneer 500 is not equipped with Android Auto.
Does the 2016 Honda Pioneer 500 have Bluetooth?
No, the 2016 Honda Pioneer 500 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2016 Honda Pioneer 500 have Keyless entry?
No, the 2016 Honda Pioneer 500 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2016 Honda Pioneer 500 have Push start?
No, the 2016 Honda Pioneer 500 is not equipped with Push start.
Does the 2016 Honda Pioneer 500 have Navigation?
No, the 2016 Honda Pioneer 500 is not equipped with Navigation.
Does the 2016 Honda Pioneer 500 have Sunroof/moonroof?
No, the 2016 Honda Pioneer 500 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2016 Honda Pioneer 500 have Leather seats?
No, the 2016 Honda Pioneer 500 is not equipped with Leather seats.
Does the 2016 Honda Pioneer 500 have Wireless phone charging?
No, the 2016 Honda Pioneer 500 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2016 Honda Pioneer 500 have Adaptive cruise control?
No, the 2016 Honda Pioneer 500 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2016 Honda Pioneer 500 have Wifi hotspot?
No, the 2016 Honda Pioneer 500 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2016 Honda Pioneer 500 have Third row seats?
No, the 2016 Honda Pioneer 500 is not equipped with Third row seats.
Does the 2016 Honda Pioneer 500 have Tow package?
No, the 2016 Honda Pioneer 500 is not equipped with Tow package.
Does the 2016 Honda Pioneer 500 have Head up display?
No, the 2016 Honda Pioneer 500 is not equipped with Head up display.
Does the 2016 Honda Pioneer 500 have Cooled seats?
No, the 2016 Honda Pioneer 500 is not equipped with Cooled seats.
