
Drivetrain
| Transmission | Belt |
| Clutch | Multiplate wet clutch |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
Tires
| Wheels | Cast Black wheels. Pirelli MT60RS tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 39.4" w x 95.9" l x 42.5" h |
| Rake / Trail | 125° |
| Wheelbase | 61.5 in (1,562 mm) |
| Seat Height | 26.6 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 256 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year Limited |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Instrumentation | Analog speedometer, Digital tachometer, odometer, trip meter, fuel gauge, fuel range, fuel economy, gear position, clock, ambient temp, battery voltage. |
What type of fuel does a 2015 Yamaha V Star 950 use?
A 2015 Yamaha V Star 950 uses Gasoline.
What is the 2015 Yamaha V Star 950 fuel capacity?
A 2015 Yamaha V Star 950 has the fuel capacity of 5 gallons.
What transmission does the 2015 Yamaha V Star 950 have?
The 2015 Yamaha V Star 950 has a Belt transmission.
What engine does the 2015 Yamaha V Star 950 have?
The 2015 Yamaha V Star 950 is equipped with a 942cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2015 Yamaha V Star 950?
The 2015 Yamaha V Star 950 has a wheelbase of 66.3.
What type of engine does the 2015 Yamaha V Star 950 have?
The 2015 Yamaha V Star 950 is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2015 Yamaha V Star 950 cooled?
The 2015 Yamaha V Star 950 is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2015 Yamaha V Star 950 have?
The 2015 Yamaha V Star 950 is equipped with a Injection fuel system.
What type of starter does the 2015 Yamaha V Star 950 have?
The 2015 Yamaha V Star 950 is equipped with a Electric starter.
What is the 2015 Yamaha V Star 950 compression ratio?
The 2015 Yamaha V Star 950 has a compression ratio of 9.0:1.
What type of front brakes does the 2015 Yamaha V Star 950 have?
The 2015 Yamaha V Star 950 is equipped with Single disc. Hydraulic. front brakes.
What type of rear brakes does the 2015 Yamaha V Star 950 have?
The 2015 Yamaha V Star 950 is equipped with Single disc. Hydraulic. rear brakes.
Does the 2015 Yamaha V Star 950 have Automatic climate control?
No, the 2015 Yamaha V Star 950 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2015 Yamaha V Star 950 have Backup camera?
No, the 2015 Yamaha V Star 950 is not equipped with Backup camera.
Does the 2015 Yamaha V Star 950 have Heated seats?
No, the 2015 Yamaha V Star 950 is not equipped with Heated seats.
Does the 2015 Yamaha V Star 950 have Apple CarPlay?
No, the 2015 Yamaha V Star 950 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2015 Yamaha V Star 950 have Android Auto?
No, the 2015 Yamaha V Star 950 is not equipped with Android Auto.
Does the 2015 Yamaha V Star 950 have Bluetooth?
No, the 2015 Yamaha V Star 950 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2015 Yamaha V Star 950 have Keyless entry?
No, the 2015 Yamaha V Star 950 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2015 Yamaha V Star 950 have Push start?
No, the 2015 Yamaha V Star 950 is not equipped with Push start.
Does the 2015 Yamaha V Star 950 have Navigation?
No, the 2015 Yamaha V Star 950 is not equipped with Navigation.
Does the 2015 Yamaha V Star 950 have Sunroof/moonroof?
No, the 2015 Yamaha V Star 950 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2015 Yamaha V Star 950 have Leather seats?
No, the 2015 Yamaha V Star 950 is not equipped with Leather seats.
Does the 2015 Yamaha V Star 950 have Wireless phone charging?
No, the 2015 Yamaha V Star 950 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2015 Yamaha V Star 950 have Adaptive cruise control?
No, the 2015 Yamaha V Star 950 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2015 Yamaha V Star 950 have Wifi hotspot?
No, the 2015 Yamaha V Star 950 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2015 Yamaha V Star 950 have Third row seats?
No, the 2015 Yamaha V Star 950 is not equipped with Third row seats.
Does the 2015 Yamaha V Star 950 have Tow package?
No, the 2015 Yamaha V Star 950 is not equipped with Tow package.
Does the 2015 Yamaha V Star 950 have Head up display?
No, the 2015 Yamaha V Star 950 is not equipped with Head up display.
Does the 2015 Yamaha V Star 950 have Cooled seats?
No, the 2015 Yamaha V Star 950 is not equipped with Cooled seats.
