
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 45mm fork |
| Rear Suspension | Single shock with adjustable rebound-damping and five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 9 in (229 mm) |
| Rear Travel | 9 in (229 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 45.1" w x 48" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.9 in |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 471.9 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited mileage. Transferable. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2015 Honda CBR500R use?
A 2015 Honda CBR500R uses Gasoline.
What is the 2015 Honda CBR500R fuel capacity?
A 2015 Honda CBR500R has the fuel capacity of 4 gallons.
What engine does the 2015 Honda CBR500R have?
The 2015 Honda CBR500R is equipped with a 471cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2015 Honda CBR500R?
The 2015 Honda CBR500R has a wheelbase of 55.5.
What type of engine does the 2015 Honda CBR500R have?
The 2015 Honda CBR500R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2015 Honda CBR500R have Automatic climate control?
No, the 2015 Honda CBR500R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2015 Honda CBR500R have Backup camera?
No, the 2015 Honda CBR500R is not equipped with Backup camera.
Does the 2015 Honda CBR500R have Heated seats?
No, the 2015 Honda CBR500R is not equipped with Heated seats.
Does the 2015 Honda CBR500R have Apple CarPlay?
No, the 2015 Honda CBR500R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2015 Honda CBR500R have Android Auto?
No, the 2015 Honda CBR500R is not equipped with Android Auto.
Does the 2015 Honda CBR500R have Bluetooth?
No, the 2015 Honda CBR500R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2015 Honda CBR500R have Keyless entry?
No, the 2015 Honda CBR500R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2015 Honda CBR500R have Push start?
No, the 2015 Honda CBR500R is not equipped with Push start.
Does the 2015 Honda CBR500R have Navigation?
No, the 2015 Honda CBR500R is not equipped with Navigation.
Does the 2015 Honda CBR500R have Sunroof/moonroof?
No, the 2015 Honda CBR500R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2015 Honda CBR500R have Leather seats?
No, the 2015 Honda CBR500R is not equipped with Leather seats.
Does the 2015 Honda CBR500R have Wireless phone charging?
No, the 2015 Honda CBR500R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2015 Honda CBR500R have Adaptive cruise control?
No, the 2015 Honda CBR500R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2015 Honda CBR500R have Wifi hotspot?
No, the 2015 Honda CBR500R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2015 Honda CBR500R have Third row seats?
No, the 2015 Honda CBR500R is not equipped with Third row seats.
Does the 2015 Honda CBR500R have Tow package?
No, the 2015 Honda CBR500R is not equipped with Tow package.
Does the 2015 Honda CBR500R have Head up display?
No, the 2015 Honda CBR500R is not equipped with Head up display.
Does the 2015 Honda CBR500R have Cooled seats?
No, the 2015 Honda CBR500R is not equipped with Cooled seats.
