
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent A-Arm |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Drum |
| Rear Braking System | Drum |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 36.8" w x 38.5" h |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 274 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 6 / Limited |
What type of fuel does a 2013 Polaris Outlaw 90 use?
A 2013 Polaris Outlaw 90 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 2 gallons.
What is the 2013 Polaris Outlaw 90 fuel capacity?
A 2013 Polaris Outlaw 90 has the fuel capacity of 2 gallons.
What drivetrain does the 2013 Polaris Outlaw 90 have?
The 2013 Polaris Outlaw 90 has a drivetrain.
What type of engine does the 2013 Polaris Outlaw 90 have?
The 2013 Polaris Outlaw 90 is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2013 Polaris Outlaw 90 cooled?
The 2013 Polaris Outlaw 90 is cooled by Air / Fan.
What type of fuel system does the 2013 Polaris Outlaw 90 have?
The 2013 Polaris Outlaw 90 is equipped with a Carburetor fuel system.
What type of starter does the 2013 Polaris Outlaw 90 have?
The 2013 Polaris Outlaw 90 is equipped with a Electric / Kick starter.
What type of front brakes does the 2013 Polaris Outlaw 90 have?
The 2013 Polaris Outlaw 90 is equipped with Drum front brakes.
What type of rear brakes does the 2013 Polaris Outlaw 90 have?
The 2013 Polaris Outlaw 90 is equipped with Drum rear brakes.
Does the 2013 Polaris Outlaw 90 have Automatic climate control?
No, the 2013 Polaris Outlaw 90 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2013 Polaris Outlaw 90 have Backup camera?
No, the 2013 Polaris Outlaw 90 is not equipped with Backup camera.
Does the 2013 Polaris Outlaw 90 have Heated seats?
No, the 2013 Polaris Outlaw 90 is not equipped with Heated seats.
Does the 2013 Polaris Outlaw 90 have Apple CarPlay?
No, the 2013 Polaris Outlaw 90 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2013 Polaris Outlaw 90 have Android Auto?
No, the 2013 Polaris Outlaw 90 is not equipped with Android Auto.
Does the 2013 Polaris Outlaw 90 have Bluetooth?
No, the 2013 Polaris Outlaw 90 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2013 Polaris Outlaw 90 have Keyless entry?
No, the 2013 Polaris Outlaw 90 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2013 Polaris Outlaw 90 have Push start?
No, the 2013 Polaris Outlaw 90 is not equipped with Push start.
Does the 2013 Polaris Outlaw 90 have Navigation?
No, the 2013 Polaris Outlaw 90 is not equipped with Navigation.
Does the 2013 Polaris Outlaw 90 have Sunroof/moonroof?
No, the 2013 Polaris Outlaw 90 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2013 Polaris Outlaw 90 have Leather seats?
No, the 2013 Polaris Outlaw 90 is not equipped with Leather seats.
Does the 2013 Polaris Outlaw 90 have Wireless phone charging?
No, the 2013 Polaris Outlaw 90 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2013 Polaris Outlaw 90 have Adaptive cruise control?
No, the 2013 Polaris Outlaw 90 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2013 Polaris Outlaw 90 have Wifi hotspot?
No, the 2013 Polaris Outlaw 90 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2013 Polaris Outlaw 90 have Third row seats?
No, the 2013 Polaris Outlaw 90 is not equipped with Third row seats.
Does the 2013 Polaris Outlaw 90 have Tow package?
No, the 2013 Polaris Outlaw 90 is not equipped with Tow package.
Does the 2013 Polaris Outlaw 90 have Head up display?
No, the 2013 Polaris Outlaw 90 is not equipped with Head up display.
Does the 2013 Polaris Outlaw 90 have Cooled seats?
No, the 2013 Polaris Outlaw 90 is not equipped with Cooled seats.
