
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic Fork. 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | Twin shocks. Premium Low Hand-Adjustable. |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.9 in (99 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single disc with twin-piston caliper. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single disc with single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.9" w x 88.6" l x 43.3" h |
| Seat Height | 28.9 in |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 7 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 388 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2010 Honda Sabre use?
A 2010 Honda Sabre uses Gasoline.
What engine does the 2010 Honda Sabre have?
The 2010 Honda Sabre is equipped with a 1312cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2010 Honda Sabre have?
The 2010 Honda Sabre is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2010 Honda Sabre have Automatic climate control?
No, the 2010 Honda Sabre is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2010 Honda Sabre have Backup camera?
No, the 2010 Honda Sabre is not equipped with Backup camera.
Does the 2010 Honda Sabre have Heated seats?
No, the 2010 Honda Sabre is not equipped with Heated seats.
Does the 2010 Honda Sabre have Apple CarPlay?
No, the 2010 Honda Sabre is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2010 Honda Sabre have Android Auto?
No, the 2010 Honda Sabre is not equipped with Android Auto.
Does the 2010 Honda Sabre have Bluetooth?
No, the 2010 Honda Sabre is not equipped with Bluetooth.
Does the 2010 Honda Sabre have Keyless entry?
No, the 2010 Honda Sabre is not equipped with Keyless entry.
Does the 2010 Honda Sabre have Push start?
No, the 2010 Honda Sabre is not equipped with Push start.
Does the 2010 Honda Sabre have Navigation?
No, the 2010 Honda Sabre is not equipped with Navigation.
Does the 2010 Honda Sabre have Sunroof/moonroof?
No, the 2010 Honda Sabre is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2010 Honda Sabre have Leather seats?
No, the 2010 Honda Sabre is not equipped with Leather seats.
Does the 2010 Honda Sabre have Wireless phone charging?
No, the 2010 Honda Sabre is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2010 Honda Sabre have Adaptive cruise control?
No, the 2010 Honda Sabre is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2010 Honda Sabre have Wifi hotspot?
No, the 2010 Honda Sabre is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2010 Honda Sabre have Third row seats?
No, the 2010 Honda Sabre is not equipped with Third row seats.
Does the 2010 Honda Sabre have Tow package?
No, the 2010 Honda Sabre is not equipped with Tow package.
Does the 2010 Honda Sabre have Head up display?
No, the 2010 Honda Sabre is not equipped with Head up display.
Does the 2010 Honda Sabre have Cooled seats?
No, the 2010 Honda Sabre is not equipped with Cooled seats.
