
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4 in (102 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 52.6" w x 75" h |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 778.2 lbs (353 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2006 Yamaha YZF R6 use?
A 2006 Yamaha YZF R6 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2006 Yamaha YZF R6 fuel capacity?
A 2006 Yamaha YZF R6 has the fuel capacity of 5 gallons.
How much horsepower does a 2006 Yamaha YZF R6 have?
A 2006 Yamaha YZF R6 has 131 horsepower.
How much torque does a 2006 Yamaha YZF R6 have?
A 2006 Yamaha YZF R6 has 68 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2006 Yamaha YZF R6 have?
The 2006 Yamaha YZF R6 has a drivetrain.
What engine does the 2006 Yamaha YZF R6 have?
The 2006 Yamaha YZF R6 is equipped with a 599cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2006 Yamaha YZF R6?
The 2006 Yamaha YZF R6 has a wheelbase of 54.3.
What type of engine does the 2006 Yamaha YZF R6 have?
The 2006 Yamaha YZF R6 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2006 Yamaha YZF R6?
The 2006 Yamaha YZF R6 has floorplan YZFR6VB.
Does the 2006 Yamaha YZF R6 have Automatic climate control?
No, the 2006 Yamaha YZF R6 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2006 Yamaha YZF R6 have Backup camera?
No, the 2006 Yamaha YZF R6 is not equipped with Backup camera.
Does the 2006 Yamaha YZF R6 have Heated seats?
No, the 2006 Yamaha YZF R6 is not equipped with Heated seats.
Does the 2006 Yamaha YZF R6 have Apple CarPlay?
No, the 2006 Yamaha YZF R6 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2006 Yamaha YZF R6 have Android Auto?
No, the 2006 Yamaha YZF R6 is not equipped with Android Auto.
Does the 2006 Yamaha YZF R6 have Bluetooth?
No, the 2006 Yamaha YZF R6 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2006 Yamaha YZF R6 have Keyless entry?
No, the 2006 Yamaha YZF R6 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2006 Yamaha YZF R6 have Push start?
No, the 2006 Yamaha YZF R6 is not equipped with Push start.
Does the 2006 Yamaha YZF R6 have Navigation?
No, the 2006 Yamaha YZF R6 is not equipped with Navigation.
Does the 2006 Yamaha YZF R6 have Sunroof/moonroof?
No, the 2006 Yamaha YZF R6 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2006 Yamaha YZF R6 have Leather seats?
No, the 2006 Yamaha YZF R6 is not equipped with Leather seats.
Does the 2006 Yamaha YZF R6 have Wireless phone charging?
No, the 2006 Yamaha YZF R6 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2006 Yamaha YZF R6 have Adaptive cruise control?
No, the 2006 Yamaha YZF R6 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2006 Yamaha YZF R6 have Wifi hotspot?
No, the 2006 Yamaha YZF R6 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2006 Yamaha YZF R6 have Third row seats?
No, the 2006 Yamaha YZF R6 is not equipped with Third row seats.
Does the 2006 Yamaha YZF R6 have Tow package?
No, the 2006 Yamaha YZF R6 is not equipped with Tow package.
Does the 2006 Yamaha YZF R6 have Head up display?
No, the 2006 Yamaha YZF R6 is not equipped with Head up display.
Does the 2006 Yamaha YZF R6 have Cooled seats?
No, the 2006 Yamaha YZF R6 is not equipped with Cooled seats.
