
Drivetrain
| Transmission | Shaft drive (cardan) |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 45mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Single shock with adjustable rebound-damping and five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 5.2 in (132 mm) |
| Rear Travel | 3 in (75 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. ABS. |
Tires
| Front Tire | 130/60-19 |
| Rear Tire | 180/65-16 |
| Wheels | Pirelli Night Dragon tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 77.6" h |
| Seat Height | 26.9 in |
| Rake / Trail | 29° / 5" |
| Wheelbase | 64 in (1,626 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.1 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 675 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited mileage. |
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Instrumentation | Electronic speedometer with odometer dual tripmeters digital tachometer ambient air temperature fuel range average fuel economy battery voltage gear position display real-time clock vehicle trouble code readout low engine oil pressure |
What type of fuel does a 2005 Honda Goldwing use?
A 2005 Honda Goldwing uses Gasoline.
What engine does the 2005 Honda Goldwing have?
The 2005 Honda Goldwing is equipped with a 1832cc 4-stroke H6 engine.
What type of engine does the 2005 Honda Goldwing have?
The 2005 Honda Goldwing is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2005 Honda Goldwing have Automatic climate control?
No, the 2005 Honda Goldwing is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2005 Honda Goldwing have Backup camera?
No, the 2005 Honda Goldwing is not equipped with Backup camera.
Does the 2005 Honda Goldwing have Heated seats?
No, the 2005 Honda Goldwing is not equipped with Heated seats.
Does the 2005 Honda Goldwing have Apple CarPlay?
No, the 2005 Honda Goldwing is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2005 Honda Goldwing have Android Auto?
No, the 2005 Honda Goldwing is not equipped with Android Auto.
Does the 2005 Honda Goldwing have Bluetooth?
No, the 2005 Honda Goldwing is not equipped with Bluetooth.
Does the 2005 Honda Goldwing have Keyless entry?
No, the 2005 Honda Goldwing is not equipped with Keyless entry.
Does the 2005 Honda Goldwing have Push start?
No, the 2005 Honda Goldwing is not equipped with Push start.
Does the 2005 Honda Goldwing have Navigation?
No, the 2005 Honda Goldwing is not equipped with Navigation.
Does the 2005 Honda Goldwing have Sunroof/moonroof?
No, the 2005 Honda Goldwing is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2005 Honda Goldwing have Leather seats?
No, the 2005 Honda Goldwing is not equipped with Leather seats.
Does the 2005 Honda Goldwing have Wireless phone charging?
No, the 2005 Honda Goldwing is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2005 Honda Goldwing have Adaptive cruise control?
No, the 2005 Honda Goldwing is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2005 Honda Goldwing have Wifi hotspot?
No, the 2005 Honda Goldwing is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2005 Honda Goldwing have Third row seats?
No, the 2005 Honda Goldwing is not equipped with Third row seats.
Does the 2005 Honda Goldwing have Tow package?
No, the 2005 Honda Goldwing is not equipped with Tow package.
Does the 2005 Honda Goldwing have Head up display?
No, the 2005 Honda Goldwing is not equipped with Head up display.
Does the 2005 Honda Goldwing have Cooled seats?
No, the 2005 Honda Goldwing is not equipped with Cooled seats.
