
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system |
| Rear Suspension | Pro Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with remote-controlled spring preload adjustment |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 78.5" l x 44.1" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
What type of fuel does a 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle use?
A 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle fuel capacity?
A 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle has the fuel capacity of 5 gallons.
How much horsepower does a 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle have?
A 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle has 67 horsepower.
How much torque does a 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle have?
A 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle has 110 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle have?
The 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle has a drivetrain.
What engine does the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle have?
The 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle is equipped with a 1442cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle?
The 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle has a wheelbase of 63.5.
What type of engine does the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle have?
The 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle have Automatic climate control?
No, the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle have Backup camera?
No, the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle is not equipped with Backup camera.
Does the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle have Heated seats?
No, the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle is not equipped with Heated seats.
Does the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle have Apple CarPlay?
No, the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle have Android Auto?
No, the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle is not equipped with Android Auto.
Does the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle have Bluetooth?
No, the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle is not equipped with Bluetooth.
Does the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle have Keyless entry?
No, the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle is not equipped with Keyless entry.
Does the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle have Push start?
No, the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle is not equipped with Push start.
Does the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle have Navigation?
No, the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle is not equipped with Navigation.
Does the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle have Sunroof/moonroof?
No, the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle have Leather seats?
No, the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle is not equipped with Leather seats.
Does the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle have Wireless phone charging?
No, the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle have Adaptive cruise control?
No, the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle have Wifi hotspot?
No, the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle have Third row seats?
No, the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle is not equipped with Third row seats.
Does the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle have Tow package?
No, the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle is not equipped with Tow package.
Does the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle have Head up display?
No, the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle is not equipped with Head up display.
Does the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle have Cooled seats?
No, the 2001 Harley-Davidson Road King Screaming Eagle is not equipped with Cooled seats.
