
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 4.8 in (122 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.6" w x 40" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | One Year. Transferable, unlimited-mileage limited warranty |
What type of fuel does a 1999 YAMAHA use?
A 1999 YAMAHA uses Unknown.
What is the floorplan of the 1999 YAMAHA?
The 1999 YAMAHA has floorplan Banshee.
Does the 1999 YAMAHA have Automatic climate control?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Automatic climate control.
Does the 1999 YAMAHA have Backup camera?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Backup camera.
Does the 1999 YAMAHA have Heated seats?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Heated seats.
Does the 1999 YAMAHA have Apple CarPlay?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 1999 YAMAHA have Android Auto?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Android Auto.
Does the 1999 YAMAHA have Bluetooth?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Bluetooth.
Does the 1999 YAMAHA have Keyless entry?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Keyless entry.
Does the 1999 YAMAHA have Push start?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Push start.
Does the 1999 YAMAHA have Navigation?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Navigation.
Does the 1999 YAMAHA have Sunroof/moonroof?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 1999 YAMAHA have Leather seats?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Leather seats.
Does the 1999 YAMAHA have Wireless phone charging?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 1999 YAMAHA have Adaptive cruise control?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 1999 YAMAHA have Wifi hotspot?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 1999 YAMAHA have Third row seats?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Third row seats.
Does the 1999 YAMAHA have Tow package?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Tow package.
Does the 1999 YAMAHA have Head up display?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Head up display.
Does the 1999 YAMAHA have Cooled seats?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Cooled seats.
