
Drivetrain
| Transmission | 5-Speed Manual |
| Clutch | Multiplate wet clutch |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 8.7 in (221 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-M18 |
| Rear Tire | 170/70-M16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 32° |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted speedometer |
What type of fuel does a 1999 YAMAHA use?
A 1999 YAMAHA uses Unknown.
What is the floorplan of the 1999 YAMAHA?
The 1999 YAMAHA has floorplan Banshee.
Does the 1999 YAMAHA have Automatic climate control?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Automatic climate control.
Does the 1999 YAMAHA have Backup camera?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Backup camera.
Does the 1999 YAMAHA have Heated seats?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Heated seats.
Does the 1999 YAMAHA have Apple CarPlay?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 1999 YAMAHA have Android Auto?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Android Auto.
Does the 1999 YAMAHA have Bluetooth?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Bluetooth.
Does the 1999 YAMAHA have Keyless entry?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Keyless entry.
Does the 1999 YAMAHA have Push start?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Push start.
Does the 1999 YAMAHA have Navigation?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Navigation.
Does the 1999 YAMAHA have Sunroof/moonroof?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 1999 YAMAHA have Leather seats?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Leather seats.
Does the 1999 YAMAHA have Wireless phone charging?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 1999 YAMAHA have Adaptive cruise control?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 1999 YAMAHA have Wifi hotspot?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 1999 YAMAHA have Third row seats?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Third row seats.
Does the 1999 YAMAHA have Tow package?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Tow package.
Does the 1999 YAMAHA have Head up display?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Head up display.
Does the 1999 YAMAHA have Cooled seats?
No, the 1999 YAMAHA is not equipped with Cooled seats.
