
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Six-speed Automatic Dual-Clutch Transmission |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43mm fork |
| Rear Suspension | Dual Showa shocks |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single 330mm disc with radial-mount four-piston caliper; ABS |
| Rear Braking System | Single 256mm disc; ABS |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop® Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.8" w x 43.9" h |
| Seat Height | 27.5 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One Year: Transferable, unlimited-mileage limited warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Analogue/digital |
What type of fuel does a 2027 KTM SX use?
A 2027 KTM SX uses Gas/Oil Premix.
What drivetrain does the 2027 KTM SX have?
The 2027 KTM SX has a drivetrain.
What engine does the 2027 KTM SX have?
The 2027 KTM SX is equipped with a 85cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2027 KTM SX have?
The 2027 KTM SX is equipped with a 2-stroke engine.
Does the 2027 KTM SX have Automatic climate control?
No, the 2027 KTM SX is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2027 KTM SX have Backup camera?
No, the 2027 KTM SX is not equipped with Backup camera.
Does the 2027 KTM SX have Heated seats?
No, the 2027 KTM SX is not equipped with Heated seats.
Does the 2027 KTM SX have Apple CarPlay?
No, the 2027 KTM SX is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2027 KTM SX have Android Auto?
No, the 2027 KTM SX is not equipped with Android Auto.
Does the 2027 KTM SX have Bluetooth?
No, the 2027 KTM SX is not equipped with Bluetooth.
Does the 2027 KTM SX have Keyless entry?
No, the 2027 KTM SX is not equipped with Keyless entry.
Does the 2027 KTM SX have Push start?
No, the 2027 KTM SX is not equipped with Push start.
Does the 2027 KTM SX have Navigation?
No, the 2027 KTM SX is not equipped with Navigation.
Does the 2027 KTM SX have Sunroof/moonroof?
No, the 2027 KTM SX is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2027 KTM SX have Leather seats?
No, the 2027 KTM SX is not equipped with Leather seats.
Does the 2027 KTM SX have Wireless phone charging?
No, the 2027 KTM SX is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2027 KTM SX have Adaptive cruise control?
No, the 2027 KTM SX is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2027 KTM SX have Wifi hotspot?
No, the 2027 KTM SX is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2027 KTM SX have Third row seats?
No, the 2027 KTM SX is not equipped with Third row seats.
Does the 2027 KTM SX have Tow package?
No, the 2027 KTM SX is not equipped with Tow package.
Does the 2027 KTM SX have Head up display?
No, the 2027 KTM SX is not equipped with Head up display.
Does the 2027 KTM SX have Cooled seats?
No, the 2027 KTM SX is not equipped with Cooled seats.
