
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Front Tire | 29/9-14 |
| Rear Tire | 29/11-14 |
| Wheels | Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 89° / 4" |
| Wheelbase | 54.9 in (1,394 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Adaptive bi-functional LED headlight |
| Instrumentation | Digital LCD Instrumentation |
What type of fuel does a 2026 KTM Duke 390 use?
A 2026 KTM Duke 390 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 KTM Duke 390 have?
The 2026 KTM Duke 390 has a drivetrain.
What engine does the 2026 KTM Duke 390 have?
The 2026 KTM Duke 390 is equipped with a 399cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 KTM Duke 390 have?
The 2026 KTM Duke 390 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 KTM Duke 390?
The 2026 KTM Duke 390 has floorplan F4375Z1L.
Does the 2026 KTM Duke 390 have Automatic climate control?
No, the 2026 KTM Duke 390 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 KTM Duke 390 have Backup camera?
No, the 2026 KTM Duke 390 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 KTM Duke 390 have Heated seats?
No, the 2026 KTM Duke 390 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 KTM Duke 390 have Apple CarPlay?
No, the 2026 KTM Duke 390 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 KTM Duke 390 have Android Auto?
No, the 2026 KTM Duke 390 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 KTM Duke 390 have Bluetooth?
No, the 2026 KTM Duke 390 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 KTM Duke 390 have Keyless entry?
No, the 2026 KTM Duke 390 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 KTM Duke 390 have Push start?
No, the 2026 KTM Duke 390 is not equipped with Push start.
Does the 2026 KTM Duke 390 have Navigation?
No, the 2026 KTM Duke 390 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 KTM Duke 390 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 KTM Duke 390 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 KTM Duke 390 have Leather seats?
No, the 2026 KTM Duke 390 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 KTM Duke 390 have Wireless phone charging?
No, the 2026 KTM Duke 390 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 KTM Duke 390 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 KTM Duke 390 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 KTM Duke 390 have Wifi hotspot?
No, the 2026 KTM Duke 390 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 KTM Duke 390 have Third row seats?
No, the 2026 KTM Duke 390 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 KTM Duke 390 have Tow package?
No, the 2026 KTM Duke 390 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 KTM Duke 390 have Head up display?
No, the 2026 KTM Duke 390 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 KTM Duke 390 have Cooled seats?
No, the 2026 KTM Duke 390 is not equipped with Cooled seats.
