
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 110/70-17M |
| Rear Tire | 150/60-17M |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.6" w x 42.1" h |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 53.9 in (1,369 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Seating Capacity | 2 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2026 KTM 390 Adventure X use?
A 2026 KTM 390 Adventure X uses Gasoline.
What engine does the 2026 KTM 390 Adventure X have?
The 2026 KTM 390 Adventure X is equipped with a 399cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 KTM 390 Adventure X have?
The 2026 KTM 390 Adventure X is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Automatic climate control?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Backup camera?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Heated seats?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Apple CarPlay?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Android Auto?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Bluetooth?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Keyless entry?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Push start?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Push start.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Navigation?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Navigation.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Leather seats?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Wireless phone charging?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Adaptive cruise control?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Wifi hotspot?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Third row seats?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Tow package?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Tow package.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Head up display?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Head up display.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Cooled seats?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Cooled seats.
