
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Gearbox | 5-speed |
| Clutch | Automatic |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in.travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-M18 |
| Rear Tire | 170/70-M16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 39.4" w x 95.9" l x 42.5" h |
| Seat Height | 26.5 in (673 mm) |
| Rake / Trail | 32° / 6" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 169.1 lbs (76.7 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2026 KTM 390 Adventure X use?
A 2026 KTM 390 Adventure X uses Gasoline.
What engine does the 2026 KTM 390 Adventure X have?
The 2026 KTM 390 Adventure X is equipped with a 399cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 KTM 390 Adventure X have?
The 2026 KTM 390 Adventure X is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Automatic climate control?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Backup camera?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Heated seats?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Apple CarPlay?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Android Auto?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Bluetooth?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Keyless entry?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Push start?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Push start.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Navigation?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Navigation.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Leather seats?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Wireless phone charging?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Adaptive cruise control?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Wifi hotspot?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Third row seats?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Tow package?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Tow package.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Head up display?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Head up display.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Cooled seats?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Cooled seats.
