
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent A-Arm |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Cast aluminium wheels with 3 split spoke design. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 200/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.6" w x 41.5" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 56.7 in (439 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 4.9 gal (18.5 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 KTM RC 990 R use?
A 2026 KTM RC 990 R uses Gasoline.
What engine does the 2026 KTM RC 990 R have?
The 2026 KTM RC 990 R is equipped with a 947cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 KTM RC 990 R have?
The 2026 KTM RC 990 R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 KTM RC 990 R have Automatic climate control?
No, the 2026 KTM RC 990 R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 KTM RC 990 R have Backup camera?
No, the 2026 KTM RC 990 R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 KTM RC 990 R have Heated seats?
No, the 2026 KTM RC 990 R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 KTM RC 990 R have Apple CarPlay?
No, the 2026 KTM RC 990 R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 KTM RC 990 R have Android Auto?
No, the 2026 KTM RC 990 R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 KTM RC 990 R have Bluetooth?
No, the 2026 KTM RC 990 R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 KTM RC 990 R have Keyless entry?
No, the 2026 KTM RC 990 R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 KTM RC 990 R have Push start?
No, the 2026 KTM RC 990 R is not equipped with Push start.
Does the 2026 KTM RC 990 R have Navigation?
No, the 2026 KTM RC 990 R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 KTM RC 990 R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 KTM RC 990 R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 KTM RC 990 R have Leather seats?
No, the 2026 KTM RC 990 R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 KTM RC 990 R have Wireless phone charging?
No, the 2026 KTM RC 990 R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 KTM RC 990 R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 KTM RC 990 R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 KTM RC 990 R have Wifi hotspot?
No, the 2026 KTM RC 990 R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 KTM RC 990 R have Third row seats?
No, the 2026 KTM RC 990 R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 KTM RC 990 R have Tow package?
No, the 2026 KTM RC 990 R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 KTM RC 990 R have Head up display?
No, the 2026 KTM RC 990 R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 KTM RC 990 R have Cooled seats?
No, the 2026 KTM RC 990 R is not equipped with Cooled seats.
