
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 85.8" length |
| Seat Height | 25.7 in |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 553.3 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 Kayo Storm 70 use?
A 2026 Kayo Storm 70 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kayo Storm 70 have?
The 2026 Kayo Storm 70 has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kayo Storm 70 have?
The 2026 Kayo Storm 70 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kayo Storm 70?
The 2026 Kayo Storm 70 has floorplan AY70-2M.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Backup camera?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Heated seats?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Android Auto?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Bluetooth?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Keyless entry?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Push start?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Navigation?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Leather seats?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Third row seats?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Tow package?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Head up display?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Cooled seats?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Cooled seats.
