
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 3-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 22.5" w x 51.1" l x 30.5" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Seat Height | 21.6 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 111 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | Six months transferable limited warranty |
What type of fuel does a 2026 Kayo Storm 70 use?
A 2026 Kayo Storm 70 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kayo Storm 70 have?
The 2026 Kayo Storm 70 has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kayo Storm 70 have?
The 2026 Kayo Storm 70 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Backup camera?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Heated seats?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Android Auto?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Bluetooth?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Keyless entry?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Push start?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Navigation?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Leather seats?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Third row seats?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Tow package?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Head up display?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kayo Storm 70 have Cooled seats?
No, the 2026 Kayo Storm 70 is not equipped with Cooled seats.
