
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Front Tire | 120/90-17 |
| Rear Tire | 160/80-15 |
| Wheels | Spoked wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 23.6" w x 32.2" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 34° / 6" |
| Wheelbase | 64.6 in (1,641 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | LED lighting |
| Instrumentation | Tank-mounted instruments |
What type of fuel does a 2026 Kayo KMB 60 use?
A 2026 Kayo KMB 60 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kayo KMB 60 have?
The 2026 Kayo KMB 60 has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kayo KMB 60 have?
The 2026 Kayo KMB 60 is equipped with a 57cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kayo KMB 60 have?
The 2026 Kayo KMB 60 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kayo KMB 60?
The 2026 Kayo KMB 60 has floorplan KMB60-2.
Does the 2026 Kayo KMB 60 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kayo KMB 60 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kayo KMB 60 have Backup camera?
No, the 2026 Kayo KMB 60 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kayo KMB 60 have Heated seats?
No, the 2026 Kayo KMB 60 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kayo KMB 60 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kayo KMB 60 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kayo KMB 60 have Android Auto?
No, the 2026 Kayo KMB 60 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kayo KMB 60 have Bluetooth?
No, the 2026 Kayo KMB 60 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kayo KMB 60 have Keyless entry?
No, the 2026 Kayo KMB 60 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kayo KMB 60 have Push start?
No, the 2026 Kayo KMB 60 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kayo KMB 60 have Navigation?
No, the 2026 Kayo KMB 60 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kayo KMB 60 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kayo KMB 60 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kayo KMB 60 have Leather seats?
No, the 2026 Kayo KMB 60 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kayo KMB 60 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kayo KMB 60 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kayo KMB 60 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kayo KMB 60 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kayo KMB 60 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kayo KMB 60 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kayo KMB 60 have Third row seats?
No, the 2026 Kayo KMB 60 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kayo KMB 60 have Tow package?
No, the 2026 Kayo KMB 60 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kayo KMB 60 have Head up display?
No, the 2026 Kayo KMB 60 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kayo KMB 60 have Cooled seats?
No, the 2026 Kayo KMB 60 is not equipped with Cooled seats.
