
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc clutch / mechanically operated |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system, |
| Rear Suspension | Pro-Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with computer-controlled spring-preload adjustment with two memory presets |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Dual full-floating 296mm discs with CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. Single ventilated 316mm disc with CBS three-piston caliper |
Tires
| Wheels | Alloy wheels |
| Front Tire | 130/70-R18 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.8" w x 42.7" h |
| Seat Height | 29.1 in (739 mm) |
| Rake / Trail | 29.2° / 4" |
| Wheelbase | 66.5 in (1,689 mm) |
| Ground Clearance | 6.9 in (175 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6.6 gal (25 L) |
Weights
| Dry Weight | 330.7 lbs (150 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | 2.14 inch LCD display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, range and tachometer indication |
What type of fuel does a 2025 Honda CB750 Hornet use?
A 2025 Honda CB750 Hornet uses Gasoline.
What is the 2025 Honda CB750 Hornet fuel capacity?
A 2025 Honda CB750 Hornet has the fuel capacity of 4 gallons.
What engine does the 2025 Honda CB750 Hornet have?
The 2025 Honda CB750 Hornet is equipped with a 755cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CB750 Hornet?
The 2025 Honda CB750 Hornet has a wheelbase of 55.9.
What type of engine does the 2025 Honda CB750 Hornet have?
The 2025 Honda CB750 Hornet is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Backup camera?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Heated seats?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Android Auto?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Push start?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Navigation?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Leather seats?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Third row seats?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Tow package?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Head up display?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Cooled seats.
