
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 27.2" w x 46" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 7 |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 24 months unlimited mileage |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Z125 PRO use?
A 2026 Kawasaki Z125 PRO uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have?
The 2026 Kawasaki Z125 PRO is equipped with a 125cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have?
The 2026 Kawasaki Z125 PRO is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Cooled seats.
