
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Bottom-link Uni-Trak®, swingarm adjustable preload |
| Front Travel | 4.8 in (122 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 74" w x 73.8" h |
| Rake / Trail | 28° / 4" |
| Wheelbase | 58.7 in (1,491 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 3.9 in (100 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3 gal (11.4 L) |
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 540.1 lbs (245 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, low fuel warning, low battery, security system (optional) |
| Instrumentation | Handlebar-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock, dual tripmeter, low fuel warning light, low oil pressure light, engine diagnostics readout, LED indicator lights |
| Warranty |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS use?
A 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS have?
The 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS have?
The 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx5 H2 Deluxe eS is not equipped with Cooled seats.
