
Drivetrain
| Transmission | Auto |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 140/75-R17 |
| Rear Tire | 200/55-R17 |
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 68.2" w x 78" h |
| Seat Height | 30 in |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition use?
A 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have?
The 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have?
The 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Cooled seats.
