
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
Suspension
| Front Suspension | Inverted fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Dual-piston. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Dual-piston. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 100/90-B19 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 70.1" w x 77.8" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition use?
A 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition have?
The 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Rock Edition is not equipped with Cooled seats.
