
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, multiple discs |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Inverted, telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.6" w x 41.4" h |
| Seat Height | 31.9 in (810 mm) |
| Rake / Trail | 23.8° |
| Wheelbase | 55.3 in (1,405 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
Weights
| Dry Weight | 359.4 lbs (163 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition use?
A 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have?
The 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have?
The 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition?
The 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition has floorplan KWF1000VTFNN.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Push start?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Cooled seats.
