
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 7.9 in (200 mm) |
| Rear Travel | 7.3 in (185 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | 80/90-H21 |
| Rear Tire | 180/60-B17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 83.2" h |
| Seat Height | 30 in |
| Rake / Trail | 34° / 5" |
| Wheelbase | 67.5 in (1,715 mm) |
| Ground Clearance | 4 in (102 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki RIDGE Crew use?
A 2026 Kawasaki RIDGE Crew uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Kawasaki RIDGE Crew have?
The 2026 Kawasaki RIDGE Crew is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Crew have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Crew is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Crew have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Crew is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Crew have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Crew is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Crew have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Crew is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Crew have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Crew is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Crew have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Crew is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Crew have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Crew is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Crew have Push start?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Crew is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Crew have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Crew is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Crew have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Crew is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Crew have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Crew is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Crew have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Crew is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Crew have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Crew is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Crew have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Crew is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Crew have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Crew is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Crew have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Crew is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Crew have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Crew is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Crew have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Crew is not equipped with Cooled seats.
