New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM RC2 Piggyback with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM RC2 with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | Cast aluminium wheels with 3 split spoke design. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 200/55-ZR17 |
| Front Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 5 in. (381 x 127 mm) |
| Rear Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.4" w x 44.3" h |
| Wheelbase | 56.7 in (439 mm) |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
| Bed Box Dimensions | 29.5 x 23.8 x 8.1 in (75 x 60.5 x 20.6 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.9 gal (18.5 L) |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Storage Capacity | 3 gal (11.4 L) |
| Towing Capacity | 182 lbs (400 kg) |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride Compatible 5 Gal (18.9L) Front Dry Storage, 6 Gal (23 L) Rear Storage, Toolless Removable Passenger Seat |
| Payload Capacity | 220 lbs (485 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136.1 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (82 kg) |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. digital display with keypad |
| Magneto | 850-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS use?
A 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS have?
The 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS is equipped with a 636cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS have?
The 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-6R ABS is not equipped with Cooled seats.
