
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | Twin shocks. Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension. |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 2.9 in (74 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.1" w x 43.7" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 25.9 in (658 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 820.1 lbs (372 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS use?
A 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is equipped with a 399cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Cooled seats.
