New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Chain Type | Shaft |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm fork |
| Rear Suspension | Dual Showa shocks with 12.5mm shafts, adjustable preload, and piggyback pressurized reservoirs |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans 2.5 Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | Walker Evans 3.0 Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 190/55-17 |
| Wheels | Aluminium cast wheels |
| Front Wheel | Metzeler Cruisetec 130/60B19 66H |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 65" w x 78" h |
| Wheelbase | 56.1 in (425 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Seat Height | 30.9 in |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.5 L) |
| Bed Capacity | 1000 pounds (49 states) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride Compatible 5 Gal (18.9L) Front Dry Storage, 6 Gal (27.3L) Rear Dry Storage |
| Payload Capacity | 220 lbs (485 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Storage Capacity | 100.5 gal (380.4 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (81.6 kg) |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650 W |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Steering | Power: Rack Mounted High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race Inspired Steering Wheel; RIDE COMMAND Push Button Controls |
| Features | Other Standard: 7" Glove Touch Display, Plow Mode, Group Ride, GPS Navigation, Bluetooth, 3,500 lb. Polaris HD Winch with Auto Stop and Synthetic Rope, Front Trail Bumper, Front and Rear Rack Extenders, Painted Plastics, Painted Springs, In Pod USB Charger, PIN Activated Secrity System (P.A.S.S.), Front and Rear A-Arm Guards |
| Lighting | LED Headlight, Taillight, Turn Signals |
| Instrumentation | 4 Analog, Digital Tachometer, Odometer, Trip Meter, Engine Temp, Low Fuel Lamp |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R use?
A 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R uses Unknown.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Cooled seats.
