
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Clutch | |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 45mm fork |
| Rear Suspension | Single shock with adjustable rebound-damping and five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 4 in (102 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | 14 in. (35.6 cm) Aluminum |
| Front Tire | 90/90-21 |
| Rear Tire | 200/50-18 |
Dimensions
| Seat Height | 26.9 in (683 mm) |
| Overall Vehicle Size | 29.2" w x 45.1" h |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
| Wheelbase | 71.2 in (1,808 mm) |
| Ground Clearance | 14 in (356 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93.3 x 137.8 x 31.75 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Standard 2 in (5 cm) Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1,250 lb (567 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 1,250 lb. (567 kg) |
Weights
| Dry Weight | 1,754 lbs (796 kg) |
Electronics
| Gauges | EV Color C4 |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited mileage. |
| Lighting | Dual LED Headlamps, 1250lm low beam, 2300lm high beam, LED Front Accent Light with Charge Indicator, Dual LED Taillamps |
| Instrumentation | Multifunction digital and analog instrumentation features: programmable shift light, digital speedometer, analog tachometer, dual tripmeters with miles-on-reserve function, odometer, water temp gauge and lights for neutral, high beam, low fuel and turn signals. |
| Features | Premium Cut & Sew Seats with Contoured Seatbacks and Embroidered Polaris Branding, Premium Steering Wheel and Interior Accents, Polaris Pulse Electrical System (6 position), DC Outlets, Dual USB Port, Cargo Box Located 12V SAE Port with In-Dash On/Off Switch. *Connectivity with Ride Command + App |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja 650 use?
A 2026 Kawasaki Ninja 650 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have?
The 2026 Kawasaki Ninja 650 has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have?
The 2026 Kawasaki Ninja 650 is equipped with a 649cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have?
The 2026 Kawasaki Ninja 650 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Cooled seats.
