
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | in |
| Rear Travel | in |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.5" w x 49.8" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS use?
A 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Cooled seats.
