
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Assist and Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Upside-down telescopic fork 46 mm, compression and rebound stage adjustable |
| Rear Suspension | Aluminium 2-sided swing arm, compression and rebound damping adjustable |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Floating disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 190/55-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 27.8" w x 46.6" h |
| Seat Height | 32.7 in (830 mm) |
| Rake / Trail | 102° |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 386.9 lbs (175.5 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja 500 use?
A 2026 Kawasaki Ninja 500 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Cooled seats.
